Zablude: Šekspir pisac ili...?
William Shakespeare je, kako nas historija književnosti uči, vjerovatno najistaknutiji autor svih vremena. Opus mu je veličanstven i odaje osobu sa univerzalnim znanjem, poliglotu (francuski, italijanski, španski, danski, latinski, grčki i, naravno, engleski), mislioca koji je imao more pročitanih knjiga iza sebe. Usto i osobu koja je proputovala tada poznati svijet. Milioni ljudi posjećuju maleni Stratford u spomen ovom velikanu. Šekspira su slikali različiti umjetnici pri čemu je svako imao bitno različiti doživljaj kako je izgledao ovaj književni bard. Zapravo, ne postoji autentični portret Šekspirov!?. I ne samo to. Ono što je autentično i poznato, je slijedeće:
- Šekspirovi roditelji bili su nepismeni;
- Šekspir je bio potpuno nezainteresiran za svoje školovanje; - Njegova kćer, Judith, bila je potpuno nepismena i u svojoj 27. godini;
- Seoce Stratford nije imalo škole koje će nekome pružiti solidnu mogućnost obrazovanja;
- Postoji samo šest primjera Šekspirovog originalnog rukopisa; riječ je o njegovim potpisima, od kojih su tri na njegovom testamentu. Potpisi odaju primjer čovjeka koji je nevješt pisanju.
Usput, njegova ostavština se sastoji iz kreveta, srebrne kuhinjske posude ... ni riječi o književnom opusu;
- Tokom svog života Šekspir nije napustio Englesku;
- Šekspir nije imao svoju kućnu biblioteku iz koje bi crpio znanja;
- Prema kazivanju njegovog školskog kolege Ben Jonsona, Šekspir je znao "vrlo malo latinskog i još manje grčkog". Šekspirijanski opus očito je pripadao nekome drugome. Nekome ko je bio posvećen fantastičnom rangu knjiga i iskustava stečenih kroz putovanja.
Francis Bacon se nameće kao logičan izbor. Prema nekim autorima (Manly P. Hall) Bacon je čak i u pisanim "Šekspirovim" komadima nebrojeno puta ukazivao da je on stvarni autor. Ali, u seriji kodova. Baconov ezoterični broj je bio 33. Na samo jednoj stranici djela "Henri Četvrti", ime Francis se pojavljuje 33 puta. U komadu "Folio 1623" Baconovo kršćansko ime se pojavljuje 21 put na stranici 56 (brojevi 21 i 56 su simbolično značajni u tarotu, kojeg je Bacon bio majstor). Ide se toliko daleko da se tvrdi da se "čitav Šekspirov opus može posmatrati kao sistem tajnih učenja te rituala masonskog reda" (Manly P. Hall: "The Secret Teaching of All Ages").
Naravno, detaljno tumačenje omogućeno je samo probranima; onima koji mogu čitati tajni kod.
"Čitav svijet" slavi polupismenog seljaka koji se nije znao ni potpisati kako treba i ide u pohode da vidi rodnu kuću čovjeka koji nije napisao "Šekspirova djela". Ali, moć zvaničnih priča je toliko uvjerljiva da bajke postaju "historijom".
A sve to da bi se kontroliralo ponašanje stanovništva.